Fidelik Nedir ?

Bitkilerin tohum halinde alınıp, modern, otomasyonlu ve steril sera ortamlarında yapılan ekim sonrasında çimlenmesi sağlanıp, yeterli olgunluğa ulaşması sonucunda da sevkiyatlarının yapıldığı yerlere fidelik denilir.
Fideler, fideliklerde steril ve modern şekilde yetiştirildikleri için bu ortamlarda topraktan gelen hastalıklara maruz kalmazlar. Üretici fidelikten aldığı fideleri dikerken, neredeyse hiç fire vermez. Modern ve steril ortamlarda yetişen fideler, üreticiye aynı zamanda erkencilikte sağlamaktadır. Fidelikler üreticilere sağlıklı bitki fideleri temin ederek, üreticinin daha verimli bir üretim yapmasına olanak sağlar.
 

Fide Viyolü

Fideliklerde tohumlar, üreticilerden gelen taleplere göre farklı göz sayılarına sahip olan viyollere ekilirler. Bu viyoller; 280, 425,104 gibi göz sayılarına sahip olabilir.

Tohum Ekme Makinası

Viyollerin tohumla buluşma öncesinde, viyoller viyol şarjörü denilen ve torf dolumunun yapılacağı yere yerleştirilir. Mikserde hazırlanan torf, vermikulit ve perlit karışımı, bu makine yarımıyla viyollerin gözlerine doldurulup sıkıştırılır.